Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
FORUMPOLICJA.CBA.PL - reaktywacja! Strona Główna FORUMPOLICJA.CBA.PL - reaktywacja!
forum kandydatów do służby w Straży Granicznej, Policji i innych służbach!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Straż graniczna Kilka pytań.
Autor Wiadomość
gemit23

Wysłany: 2017-08-15, 14:34   Straż graniczna Kilka pytań.

Witam i dziękuję za możliwość zadawania pytań. Studiuje Administracje Bezpieczeństwa Wewnętrznego i mam zamiar dołączyć do Straży Granicznej po ukończeniu licencjatu.
Dlatego w mojej głowie pojawia się kilka pytań dotyczących służby.
M.in. mieszkając w Tarnowie czy po ukończeniu szkółki są szanse na dostanie się do PSG Tarnów - Karpackiego Oddziału Straży Granicznej? Abym nie musiał zmieniać miejsca zamieszkania czy Komendy Oddziałów SG są tylko w takich miastach jak

Warmińsko-Mazurski OSG (Kętrzyn)
Podlaski OSG (Białystok)
Nadbużanski OSG (Chełm)
Bieszczadzki OSG (Przemyśl)
Śląski OSG (Racibórz)
Nadodrzański OSG (Krosno Odrzańskie)
Morski OSG (Gdańsk)
Nadwiślański OSG (Warszawa)
Karpacki OSG (Nowy Sącz)

Jak to działa bo nie rozumiem? Proszę o pomoc. Jaka jest szansa na dostanie się do komendy do której chce się dostać?

Jest zwrot kosztów za paliwo jak ktoś dojeżdża przypuśćmy 40 kilometrów do danej Komendy w której zajmuje stanowisko?
Jak wygląda praca w SG?
Jak wygląda życie w szkółce (te 6 miesięcy) dużo dyscypliny itp ? Bardzo proszę o odpowiedź.
Jaka wada wzroku dyskwalifikuje kandydata tzn. jaka wada jest dopuszczalna?
Jak zarobki? Piszą o 1.300 zasadniczego, a na rękę ile wychodzi zaraz po szkółce? BO to dość mało?
Czy praca jest bezpieczna? Jak często zdażają się nieprzewidywalni przemytnicy?
Praca w terenie, ile godzin dziennie?
Jakieś ciekawostki jeśli można. Z góry dziękuję i pozdrawiam.
Ilu chętnych na jedno miejsce? Są wakaty? Czy chętnych jest pod dostatkiem czy tak jak w policji brakuje?

forumpolicja
Administrator

Wysłany: 2017-08-15, 19:31   

Witaj,
na większość zadanych przez Ciebie pytań, znajdziesz odpowiedź w różnych tematach tego forum. W skrócie postaram się odpowiedzieć na niektóre z nich.
Składając dokumenty deklarujesz placówkę, w której chciałbyś służyć, jednak z racji tego, że jest to służba a nie praca, należy się spodziewać, że będziesz służył tam gdzie Ciebie potrzebują a niekoniecznie gdzie akurat masz najbliżej. Z czasem możesz starać się o przeniesienie do interesującej Ciebie placówki. Jednym się udaje to szybciej innym dłużej (czasem zdarza się, że się nie udaje). Straż graniczna składa się z oddziałów, składasz dokumenty do interesującego Ciebie oddziału. W każdym oddziale są placówki i najczęściej to właśnie w którejś z nich służysz. Nazwy oddziałów i miejscowości w którym się znajdują będą podane na odpowiednich stronach internetowych, tam też znajdziesz placówki jakie posiada każdy oddział.
Gdy już się dostaniesz, i do placówki masz nie więcej niż 30 km to przysługuje Ci zwrot kosztów dojazdu (bilet na komunikację, pociąg) lub ryczałt (nie zwróci Ci się całość paliwa tylko część jeśli jeździł byś samochodem). Jeśli do miejscowości w której jest placówka, ze swojej miejscowości najkrótsza droga to 40 km to nie dostaniesz w ogóle zwrotu za paliwo ani za bilet. Służba w SG jest bardzo zróżnicowana, są bardzo różne stanowiska, od kontrolera ruchu granicznego, poprzez funkcjonariusza patrolującego granicę, jak również funkcjonariuszy zajmujących się: cudzoziemcami, pracą operacyjną, nadzorem nad bezpieczeństwem lotniska, administracją, itd itp.). Generalnie jest to bardzo zróżnicowane, zależy gdzie dostaniesz przydział, w każdej grupie praca (służba) wygląda inaczej. Na szkółce jesteś spędzasz około 6-7 miesięcy, w jednym z ośrodków SG. Masz tam zapewnione zakwaterowanie i wyżywienie. Chodzisz na zajęcia, zdajesz egzaminy, są tam też zajęcia z musztry. Co do wady wzroku to wszystko znajdziesz w rozporządzeniu odnośnie komisji lekarskiej w służbach MSW. Co do zarobków, to jest to "na rękę" około 1900 na szkółce, 2300 po szkółce. Może ktoś ma aktualniejsze dane to CI napisze bardziej szczegółowo. Bezpieczeństwo w służbie to temat rzeka, są stanowiska bardziej narażone na niebezpieczeństwo i mniej, trzeba generalnie pamiętać, że w głównym stopniu sam dbasz o swoje bezpieczeństwo i od Ciebie zależy czy jest bezpiecznie. Służba to nie praca, po to też masz przy sobie broń służbową, no cóż, to nie praca w biedronce. Co do 'przemytników' czy innych wydarzeń na służbie, polecam śledzić strony oddziałowe lub główna stronę straży granicznej, tam są podane wydarzenia i co tam się dzieje na służbie. Co do pracy w terenie to tak jak już pisałem wyżej, zależy gdzie trafisz i co będziesz na służbie wykonywać. Co do ilości chętnych to myślę, że jak wszędzie, coraz ciężej o 'pracownika', a etapy rekrutacji tak samo trudne, więc siłą rzeczy coraz więcej wakatów. Więcej szczegółów znajdziesz czytając inne tematy tego forum. Powodzenia!

gemit23

Wysłany: 2017-08-15, 20:48   

Dziękuje za odpowiedź.

Jeszcze takie pytanie bo w Biuletynie Informacji Publicznej o pracy w SG nie mogę znaleźć odpowiedzi.

Czy po ukończeniu 3 lata studiów licencjackich ABW opłaca się iść jeszcze na 2 letnie magisterskie, czy to już nie ma większego sensu? Są przyznawane jakieś dodatkowe punkty? W BIP wyczytałem tylko, że wymagane jest minimum wykształcenie średnie z maturą ale o dodatkowych punktach (jak jest np. w policji za wykształcenie kierunkowe itp) nie ma informacji.

Tak szczerze, generalnie praca w SG mniej wymagająca od pracy w policji szczególnie dla młodych, takich co dopiero ukończyli szkółkę i zaczęli służbę na najniższym stanowisku w firmie?

gemit23

Wysłany: 2017-08-16, 07:18   

Poza tym podobno w Karpackim Oddziale SG ciężko o wakaty. Ostatni nabór był w 2016 roku w marcu bodajże (czytam to z oficjalnej strony KOSG).

Poza tym podobno jak jest nabór to kandydatów jest kilka/kilkanaście razy więcej niż wolnych miejsc.
A i tak dostają się ci co mają znajomości. Stąd złośliwy nie nazywają tej organizacji Strażą Graniczną, tylko Strażą Rodzinną.
W Polsce do Służb Mundurowych to się w ogóle nie opłaca. Człowiek się poświęca, trenuje, studiuje i tak c***j z tego wyjdzie. Żałosny kraj!

I poza tym znajomości takich języków jak niemiecki, rosyjski czy ukraiński? Z nich też się pisze test? Czy tylko z jednego wybranego języku obcego, np. angielskiego?
Ostatnio zmieniony przez forumpolicja 2017-08-17, 20:23, w całości zmieniany 1 raz  

forumpolicja
Administrator

Wysłany: 2017-08-17, 20:35   

Moim zdaniem lepiej najpierw dostać się do SG po I stopniu studiów, a w razie potrzeby uzyskania II stopnia (mgra) można go zrobić na studiach już podczas służby. II stopień studiów jest wymagany od stopnia majora.

Służby w SG i Policja różnią się, nie da się ich tak prosto porównać. Inne zadania, inne czynności, inne uprawnienia itd. Trzeba samemu się zastanowić co się chce w życiu robić, przenieść się dość trudno ale wszystko możliwe.

Karpacki OSG został dopiero niedawno reaktywowany. W związku z powyższym pewnie do dzisiaj tam jeszcze trwają roszady na stanowiskach. W związku z powyższym jest dość świeża struktura etatów. Myślę, że jak wszędzie, będzie i tam potrzeba nowych funkcjonariuszy.

Nabór w każdym oddziale polega na wyborze najlepszych kandydatów, a nie branie wszystkich co się zgłaszają, jest to dość wymagająca służba. Trzeba spełniać więcej warunków niż na stanowisko przykładowo kasjera biedronki (bez urazy dla kasjerów).

Znajomość języków obcych będzie dodatkowym atutem, zależy gdzie później będziesz służył, mogą się te języki przydawać częściej lub rzadziej.

Na II etapie jest test z języka obcego - wybranego przez kandydata. Moim zdaniem test z języka jest dość prosty. Łatwo jest uzyskać przynajmniej ten 1 punkt, który uprawnia do dalszych części II etapu.

Macies

Wysłany: 2017-12-04, 23:54   

Witam. Zastanawia mnie czy jest sens starac sie o przyjecie do slużby SG majac 32 lata? Dodam jeszcze ze od 10 lat mieszkam za granica i nie mam zadnej historii pracy w Polsce. Znam angielski perfect, wyksztalcenie wyzsze, posiadam prawko kat CE ,ratownika WOPR, do tego jestem dosyc wysoprtowany.trenuje judo oraz biegi dlugodystansowe. Kiedys probowalem trawki , problemow z prawem nigdy nie mialem. Mam 3 dzieci i raczej ustawione finansowwo zycie.Zastanawia mnie czy przy tych kilku atutach mimo wszystko nie jestem za stary.Moze Administrator cos doradzi.Dziekuje

Ave89 

Wysłany: 2017-12-09, 15:04   

Po zmianie przepisów emerytalnych im później tym lepiej ;) Więc Twój wiek jest idealny. Problemem będzie tylko rozłąka z rodziną podczas kursu no i później w normalnej służbie w zależności gdzie Cię rzucą na placówkę i czy daleko będziesz miał od niej do domu. Próbuj! Jeśli naprawdę czujesz że to jest to. Bo mnóstwo osób się dostaje chyba z przypadku, później jest jedno wielkie marudzenie. A to na pieniądze, a to na to że praca mało ambitna. Ja się starałam 3 lata, skończyłam kurs i już służę i jestem bardzo zadowolona :) Tyle że płaca dużo mniejsza niż za granicą więc to na pewno byłaby duża zmiana.

Odpowiedz do tematu